U prethodnom clanku sam kazao da postoje dve vrste solarne enegrije: aktivna i pasivna solarna energija. Ovaj put cu reci nesto vise o aktivnoj solarnoj energiji.
Aktivni solarni sistemi koriste solarne kolektore i dodatnu elektricnu energiju za napajanje pumpi i ventilacionih uredjaja za distribuciju sunceve energije. Osnovni deo solarnog kolektora je crni absorber koji konvertije suncevu energiju u toplotnu energiju. Toplotna energija se transformise na drugoj lokaciji i koristi za trenutno zagrevanje ili se skladisti za kasnije koriscenje. Toplota se transformise uz pomoc cirkulisuce vode, antifriza, a ponekad pomocu vazduha. Aktivna solarna energija se upotrebljava za zagrevanje bazena, za stvaranje tople vode za kucnu upotrebu, za ventilaciju, kao i za komercijalnu upotrebu kao sto je pranje rublja, pralje automobila, stvaranje tople vode za tusiranje u fitnes centrima...
Najuobicajnija forma zagrevanja vazduha jeste pasivno solarno zagrevanje, Medjuti, postoji nekoliko nacina za koriscenje aktivne solarne energije za zagrevanje vazduha. Najcesce koriscen metod podrazumeva koriscenje zastaklenih kolektora za toplotu i toplotne trasformatore tecnosti koja se cuva u rezervoaru. Toplota iz rezervoara se transformise u podni sistem grejanja. Ta toplota se zatim siri po prostoriji uz pomoc ventilacionih sistema.
Jos jedan nacin da se iskoristi aktivna sunceva energija jeste za stvaranje tople vode za kucne potrebe. Tipicni ovakvi sistemi prave teperaturu vode od 50 - 75 stepena celzijusovih. Ovaj sistem koristi staklene kolektore koji su montirani na krovu objekta, a koji su takodje povezani sa rezervoarom. Vazduh se upumpava u kolektore gde se zagreva uy pomoc sunca, zatim se tako zagrejan vraca u rezervoar gde zagreva vodu. Uz pomoc ovakvih sistema veliki comercijalni sistemi mogu dramaticno smanjiti svoje troskove grejanja.
Iz navedenih primera se moze zakljuciti da koriscenjem aktivne solarne energije mozemo mnogo smanjiti troskove grejanja, sto je izvanredno ako se uzme u obzir da cena grejanja konstantno raste.
O ovj vrsti solarne energije mozete naci vise informacija ovde.
Postoje dve vrste solarne energije: pasivna i aktivna. U sledecem tekstu cu opisati pasivnu solarnu energiju.
Pasivno solarno grejanje i hladjenje predstavljaju veoma vaznu strategiju za izbacivanje tradicionalnih izvora energije iz zgrada i stanova. Svako ko sedi, po letnjem ili zimskom danu ,okrenut licem ka prozoru, moze osetiti efekte pasivne solarne energije. Pasivne solarne tehnike mogu biti pouzdan izvor solarne energije u zgradama koje su pazljivo projektovane i izgradjene sa namerom da iskoriste ovu vrstu energije. Termin "pasivna" implicira da se ne koristi dodadatna mehanicka oprema, osim uobicajenih gradjevinskih materijala. Sve pasivne solarne tehnike koriste gradjevinske elemente kao sto su zidovi, prozori, podovi, krovovi, i druge eksterne gradjevinske i bastenske elemente da bi kontrolisale generisanje toplote koja se dobija od suncevog zracenja. Solarni grejaci su napravljeni tako da sakupljaju i cuvaju toplotnu energiju koje je nastala direktno od suncevih zraka. Pasivno hladjenje minimizira efekte suncevih zraka, sakuplja ih, transgormise i propusta kroz ventilacione sisteme.
Drugi solarni koncept je dizajniran za dnevno svetlo. On prikuplja prirodnu dnevlu svetlost i transformise je u elektricnu energiju koja moze da se koristi u domacinstvu. Korist koja se ostvaruje koriscenjem pasivnih solarnih tehnika podrazumeva jednostavnost, cenu i elegantan dizajn.
Vise informacija vezanih za pasivnu solarnu energiju mozete naci ovde.
Energetski sistemi koji proizvode obnovljivu energiju, nezavisnost i slobodu!
Istrazite novi svet sa vasom "kucom na tockovima" sa solarnom energijom. SunWize RV Solar Power Systems ce omoguciti energiju koja vam je potrebna da odete gde god pozelite. Napunite baterije dok uzivate u miru nekog udaljenog kampa. Sa energijom koju daje ovaj sistem izbor je na vama kao i sloboda odlucivanja kuda zelite da odete. RV Solar Power system-i su dizajnirani i napravljeni da izdrze i najsurovije klimatske uslove. Ovi solarni blokovi mogu izdrzati kako letlje tropske vrucine tako i zimske vremenske nepogode i u isto vreme proizvoditi energiju svakodnevno, 365 dana godisnje. Koristite SunWize kalkulator (naci cete ga ovde) da izaberete pogodan sistem za vase potrebe.
SunWize RV Solar Power System osnovni paketi:
-SWRV-115, 115 W RV Solar System
-SWRV-80, 80 W RV Solar System
-SWRV-55, 55 W RV Solar System
-kontroler i displej od 20 amperi su sastavni deo svih osnovnih paketa
Prosirite vas sistem bilo kada sa bilo kojim od ovih sistema:
-SWRV-115-Add, 115 W RV Solar Expansion System
-SWRV-80-Add, 80 W RV Solar Expansion System
-SWRV-55-Add, 55 W RV Solar Expansion System
Sve ostale informacije u vezi sa ovim proizvodom mozete potraziti ovde.
Za kontinualno punjenje od 100-1000 W
SunWize energetske stanice su kompletne, integrisani solarni energetski sistemi dizajnirani za okruge koji zahtevaju elektricnu energiju intenziteta 12/24/48VDC ili 110-240V, 50/60Hz AC voltaze. Prema NEC standardima, svaka energetska stanica proizvodi sigurnu i obnovljivu energiju. Solarni stroj je blago nagnut na jednu stranu, a takodje je i podesiv tako da moze da proizvede maksimalnu mogucu kolicinu energije. Sistem je postavljen na galvanizovanoj celicnoj strukturi ili na specijalno napravljenim nosacima koji mogu da podnesu najteze uslove kao i duvanje jakih vetrova. SunWize energetske stanice proizvode kontinualnu elektricnu energiju sa akumuliranim zezervama od DC izvora. Ove poptuno integrisan, galvanizovane jedinice koriste DC primarnu energiju za punjenje 12/24/48 VDC pricvrscen akumulator dok se DC ili AC pune energijom sa integralnom izmenjivackom opcijom.
Moguca Hibridna konfiguracija omogucava koriscenje dvostrukog izvora, DC primarnog i AC sekundarnog motora, gde velicina punjenja pravi neprakticnu u energiju uz pomoc samo PV, ili gde je obilna energija skladistena za kriticnu namenu.
Isporucivanje i upotreba
Energetske stanice se u potpunosti sklapaju i testiraju u fabrici pre isporuke, zatim se rastavlja na delove radi lakse iskoruke i potom se dostavlja kupcu na njegov zahtev.
Garancija
SunWize Power Stations imaju jednogodisnju garanciju za materijale i kvalitet izrade. Solarni blokovi imaju garanciju na 25 godina. Brizljivi izbor komponenata kao rezultat daje zivotni vek ovom proizvodu od preko 25 godina, ali se pri tome moraju menjati baterije na svakih 5 do 10 godina.
Vise informacija o ovom proizvodu mozete dobiti na ovoj adresi.
Zasto da uzmete solarni sistem za vas dom?
Do sada sam pisao o solarnim sistemima koji mogu da zagrevaju vasu kucu ili da snabdevaju pojedine kucne aparate elektricnom energijom koja se dobija transformacijom Sunceve energije. U narednom tekstu cu opisati solarni elektricni sistem koji je dovoljno "snazan" da moze da snabdeva celu kucu elektricnom energijom, ukljucujuci sve kucne aparate i sijalice.
Mrezni protok struje stambenog solarnog sistema je jeftiniji nego ikad i uz to znacajno redukuje iznos koji placate vasem lokalnom snabdevacu za potrosnju elektricne energije. Ukoliko ne potrosite svu struju koju proizvedete, visak mozete da prodate lokalnim kompanijama koje trguju elektricnom energijom. Vas stambeni solarni sistem ce proizvoditi obnovljivu, cistu energiju bez sagorevanja fosilnih goriva i ucinice zdravijim vase okruzenje. Solarni elektricni sistemi su tihi, automatizovani, nisu zahtevni sto se tice odrzavanja i ne trose nikakvo drugo gorivo osim suncevih zraka.
Instaliranje ovog sistema ce predstavljati veliki napredak za vas dom ili posao(i to zato sto je proizvodnja solarne energije oslobodjena placanja poreza). Ovaj sistem generise elektricnu energiju i ujedno cuva vas novac, koji mozete da potrosite za nesto drugo osim placanja racuna za struju. Solarni elektricni sistem cuva vas novac tako sto direktno smanjuje vas racun za struju za narednih 25 i vise godina. Ulaganje u ovakav solarni sistem se isplati na duzi vremenski period.
Vise o Stambenim solarnim elektricnim sistemima mozete saznati ovde.
Da bih vas ubedio koliko je vazno okrenuti se obnovljivim izvorima energije(koji su besplatni), sa aspekta troskova, odlucio sam da vam prikazem neke podatke vezane za potrosnju elekrticne energije (koju placamo EPS-u).
U sledecoj tabeli navescu neke od aparata u domacinstvu i njihovu potrosnju u kW.
TA pec/grejalica___________________2-6
Bojler u kupatilu___________________1.5-2.5
Elektricni sporet
-Grejna ploca(ringla)____________1-2.4
-Rerna________________________2-3.4
Frizider i Zamrzivac_________________0.1-0.3
Klima uredjaj______________________1.2-3
TV, racunar_______________________0.1-0.3
Osvetljenje(po sijalici)______________0.02-0.1
Pegla____________________________1.5
Usisivac__________________________1.2-2.2
Fen za kosu_______________________0.8-2
Masina za ves_____________________0.85-1.22
Masina za sudove__________________1.01-1.24
PODSECAM: ne trose svaka sijalica, sporet, ves-masina, frizider, masina za sudove...istu kolicinu energije. Potrosnja zavisi od tehnoloskih resenja u svakom od ovih uredjaja. Zato, obratite paznju na klasu energetske efikasnosti, koja se oznacava slovima A,B,C ili cak i F. Na primer, klasicne sijalice imaju oznaku F, a energetski efikasne A. Najmanje energije trose uredjaji koji su oznaceni slovima A,AA, i AAA.
Razmislite jos jednom! Sve ove uredjaje mozete da koristite uz pomoc solarne energije koju sami mozete da proizvodite.
Staklena veranda i Trombov zid
Jedan od mnogobrojnih nacina za prikupljanje i eksploataciju sunceve energije jeste i staklena veranda.Staklena veranda, kao sastavni deo stambenog objekta koristi se od davnina.Staklena veranda kao nezaobilazni deo solarne arhitelture postavlja se na juzni deo kuce.Pomocu staklene verande se vrsi zahvat direktnog i difuznog suncevog zracenja. Pasivan zahvat suncevog zracenja vrsi se u kombinaciji staklene verande i Trombovog zida. Obicno se iza staklene verande nalazi masivan, tamno obojen zid koji apsorbuje prispelo suncevo zracenje. Nocu ili zimi se otvaraju gornji i donji otvor na zidu i preko gornjeg u kucu ulazi topao vazduh, a preko donjeg iz kuce izlazi hladan vazduh, i tako se kuca zagreva.
Staklena veranda i podno skladiste toplote
Staklena veranda moze da se iskoristi i u kombinaciji sa podnim skladistem toplote.Kao podno skladiste toplote najcesce se koristi recni sljunak koji se deponuje ispod poda kuce. Topao vazduh se preko ventilatora iz staklene verande prenosi do sljunka ispod poda prostorije. Topao sljunak zracenjem zagreva prostoriju, dok hladan vazduh iz sljunka u toku noci odlazi u staklenu verandu.
« | Decembar 2008 | » | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |